Americká hypotéka je neúčelová


Každý z vás již zřejmě někdy zaslechl výraz „hypotéka“. Není to nic nového pod Sluncem, úvěry pro poskytování bydlení tu byly již za první republiky a financování nemovitostí úvěrem bylo zvykem i za socialismu. Tehdy sice byly podmínky pro stanovení úvěrové smlouvy poněkud odlišné, ale princip zůstal nezměněn – úvěr je vždy poskytován subjektem, který za něj obdrží odměnu ve výši úrokové sazby. Zaměříme-li se nyní na hypotéky, ty existují dvojího druhu, a sice účelové a neúčelové. Již samotný název těchto produktů vám dává jasně najevo, oč jde. Účelová hypotéka je zřizována pouze za účelem pořízení nemovitosti, která také slouží jako záruka vůči věřiteli. Ten na ní uvrhne zástavní právo, a v případě, že dlužník neplní své povinnosti, může s ní nakládat tak, aby umořil dluh a na poskytnutí hypotéky neprodělal.

vstup do domu

Neúčelová hypotéka je také sice vázána zástavním právem na nemovitost, ale není vyžadován účel, na který poskytnutá částka připadne. To znamená, že například část prostředků lze využít pro rekonstrukci druhé nemovitosti, kterou lze pak výhodně pronajmout nebo prodat a umořovat tím i část dlužné částky hypotečního úvěru. Peníze lze také využít například na pořízení automobilu. Takovéto využití finančních prostředků tak dává lidem více volnosti a možností, jak si zajistit svobodnější a méně stresující život.

stavba domu

Neúčelové hypotéky jsou nazývány nebankovní americkou hypotékou, s tímto názvem se dnes setkáváme velmi často, protože jde o oblíbený finanční produkt. Měli bychom ale také zmínit fakt, že v porovnání s účelovou hypotékou mívá vyšší úrokovou sazbu, a tudíž přeplatíte o něco víc. Podstatné je, že se můžete rozhodovat mezi dvěma finančními produkty a brát v potaz, co je pro vás výhodné s ohledem do budoucna. Pamatujte také na to, že hypotéka je dlouhodobý závazek, a není to běžný spotřebitelský úvěr.