Píše se rok 1964 a výrobci polyuretanové pěny vypisují soutěž na nejpůsobivější název tohoto produktu. V té době šlo o revoluční počin, protože se předpokládalo, že pěna výborně poslouží jako materiál pro výrobu matrací a čalounění křesel, židlí či sedacích souprav, právě proto chtěl výrobce, tehdy socialistický státní podnik Gumotex, mít poutavý název, co se mezi lidmi do povědomí rozšíří velmi rychle. Soutěže se zúčastnila i paní Alena Knoppová, bylo jí tehdy jednačtyřicet let a sama tvrdila, že výraz molitan je složením dvou slov Molis (latinsky měkkost) a polyuretan (koncovka tan).
Výraz molitan se natolik vžil, že je až překvapivé, že se udržel dodnes. Chcete-li si například koupit čalounický materiál nebo desky na výrobu či náhradu matrací, stačí zadat do vyhledávače toto klíčové slovo a hned máte k dispozici mnoho obchodníků, kteří molitan nabízí v prodeji. Molitan se prodává v různých rozměrech a tuhosti, do prodeje je zařazována i molitanová drť jako výplňový materiál, kterou lze využít například pro výrobu dekorativních polštářků.
Výhodou molitanu je jeho relativně dobře dostupná cena, tím pádem si můžete dovolit ušetřit tisíce korun v případě, že si chcete pořídit pohodlné lůžko. Provedete to tak, že do spodní části použijete molitanovou desku o síle pěti až osmi centimetrů a na ní pak položíte paměťovou pěnu. Tímto vznikne dostatečně pružný a měkký povrch, který zastoupí zdravotní matraci v hodnotě (ceně) třeba i dvojnásobné. Až tedy budete nakupovat molitanovou desku, molitanovou drť nebo akustický molitan jako izolační materiál, vzpomeňte si na paní Knoppovou, nebýt jí, tak bychom tento název vůbec neznali. Paní Knoppová by se v roce 2023 dožila sta let, a zda je dnes stále mezi námi, nemáme povědomí, ostatně bylo by to možné zjistit v Břeclavi, odkud tato žena pochází, a kde ji zřejmě lidé budou znát.