Existuje opravdu mnoho způsobů, jak se stát obětí trestného činu. V dnešním online světě mají různí zloději a podvodníci daleko více možností, jak podvody páchat. A lidé často ani netuší, že se obětí stali. V online prostředí je to jednoduché. Stačí vytvořit dokonalou kopii nějakého e-shopu a on se vždycky někdo chytne. Stačí aby si podvedený člověk udělal objednávku a zadal při “platbě” údaje ze své platební karty. Za moment je člověk bez peněz. Mezi nejstarší podvody online patří prodej použitého zboží. Existuje několik webových bazarů, kde prodejci prodávají svoje zboží a většinou jej kupujícím posílají poštou nebo jinou přepravní službou.
Problém je, že naprostá většina z nich není nijak krytá. Zatímco u placených služeb existuje alespoň nějaká ochrana kupujících, u neplacených bazarů nic takového není, a lidé se musí spoléhat na to, že natrefí na solidní protistranu. V opačném případě dojde k tomu že si kupující zboží zaplatí, ale ono mu nepřijde. Stává se to často, protože sociální sítě často fungují také jako online tržiště, a tak je více prostoru pro podvody.
V případě že vám někdo nezašle zaplacené zboží, byste měli podat trestní oznámení za neoprávněné obohacení Podvodnabazaru. Je to skutek, který se oficiálně nazývá “bezdůvodné obohacení” a jeho definici najdete v občanském zákoníku. V podstatě jde o situaci, kdy se někdo obohatí na úkor někoho jiného. Typicky tuto situaci spatřujeme právě v momentě, kdy někomu nedorazí zaplacené zboží a prodejce se nemá k nápravě. V takovém případě je nejlepší se dostavit na nejbližší policejní služebnu a věc nahlásit tam, případně ještě pomocí soukromoprávního sporu. I když bezdůvodné obohacení řeší primárně občanský zákoník, na tuto situaci se dá pohlížet jako na trestný čin podvodu či krádeže – to už záleží na konkrétní situaci. Vždy se ale snažte bránit – čím více lidí se bude bránit, tím méně zlodějů toto bude zkoušet.